فلسفه رنگ لباس عروس چیست؟

فلسفه رنگ لباس عروس

فلسفه رنگ لباس عروس : از آنجایی که به یاد داریم همیشه در مراسم عروسی رنگ لباس عروس سفید بوده است. این رنگ برای لباس عروس در تمامی کشور ها مرسوم شده است و کمتر کسی را میبینیم که برای مراسم عروسی خود رنگ دیگری را برای لباس عروس انتخاب کند.

حالا سوال پیش می آید که چرا لباس عروس حتما باید سفید باشد؟ چرا انتخاب رنگ های دیگر برای لباس عروس بی معنی است ؟ رنگ لباس عروس از کجا امده و چه شخصی مسبب انتخاب این رنگ بوده؟

مشخص است که این رنگ (سفید) روایت و داستانی دارد که کمتر کسی از آن باخبر است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله شما را با فلسفه رنگ لباس عروس اشنا کنیم. پیشنهاد میکنیم این مقاله را از دست ندهید.

*** مطالب پیشنهادی : “باغ عروسی

تاریخچه و فلسفه رنگ لباس عروس

در تاریخ دهم فوریه سال ۱۸۴۰، ملکه ویکتوریا با پرنس آلبرت، دوک ساکس کوبورگ و گوتا ازدواج کردند. این ملکه ی جوان در آن زمان سنت شکنی انجام داد و تصمیمی گرفت که در ذهن درباریان خیلی خوشایند نیامد؛ ملکه تصمیم گرفت تا لباس عروس سفیدی از جنس ابریشم و تور تن کند. لباس را خودش طراحی کرد و برای حماست از تجارت های داخلی فقط از جنس های انگلیسی استفاده کرد.

اما درباریان خیلی از این تصمیم ملکه راضی و خشنود نبودند چون که گمان میکردند این لباس فاقد رنگ و درخشش میباشد. به نظر آنها این طور می آمد که آن لباس فوق العاده ملایم و خسته کننده است.

علاوه بر این آنها از موضوع دیگری هم ناراحت بودند و آن این بود که ملکه از هیچ گونه پوست خز و یا تاجی نیز استفاده نکرده بود. ناگفته نماند که در مراسم های سلطنتی استفاده از جواهرات پر زرق و برق، لباس‌های خزدار و پارچه‌هایی از نقره و طلا از کار های واجب به شمار میرفت. تمامی اینها نشان دهنده خانواده های ثروتمند بود.

اما ملکه ویکتوریا تصمیم گرفته بود به جای تمامی این کار ها فقط از یک تاجی که از شکوفه‌های پرتقال تهیه شده ، استفاده کند.

*** مطالب پیشنهادی : “باغ عکاسی

البته لباس عروس در زمان جنگ جهانی دوم هم تغییراتی به خود دید. در زمان جنگ جهانی دوم بسیاری از خانم های جوان احساس کردند که درست نیست تا در مزاسم عروسی خود از لباس های مجلل استفاده کنند به همین دلیل به سراغ لباس های ساده تری برای مراسم ازدواج خود رفتند.

علاوه بر این در آن نقش زنان نقش زنان در جامعه متفاوت تر شده بود و همین موضوع سبب شد تا دامن های کوتاه بپوشند. البته کوکو شانل هم قطب نیرومندی در تغییر فشن زنان بوده است. کوکو شنل نخستین کسی بود که در سال ۱۹۲۰، لباس عروس کوتاه را رسما معرفی کرد.

در کشور ایران رسم است که عروس لباسی به رنگ سفید بر تن کند. اما در برخی از مراسم ها هم مشاهده می کنیم که لباس عروس را در دو رنگ طراحی میکنند تا بیشتر جلب توجه کند.

*** مطالب پیشنهادی : “آتلیه عکاسی و فیلمبرداری