راهنمای انتخاب سفره عقد

سفره عقد مدرن و سنتی

راهنمای انتخاب سفره عقد : یکی دیگر از مهمترین سخت ترین کارها، انتخاب سفره عقد است. به طور کلی سفره های عقد را در دو دسته تقسیم بندی میکنند :۱٫ سفره عقد سنتی ، ۲٫ سفره عقد مدرن. هر کدام از این سفره های عقد زیبایی خاص خود را دارند اما عروس خانم ها با توجه به سلیقه خودشان باید از بین این دو مدل یکی را انتخاب نمایند. یکی از خدماتی که در خدمات مجالس ارائه میشود، سفره عقد است. در سفره های عقد به طور معمول اجزای ثابتی مانند قرآن، آینه، یک جفت شمعدان، جانماز، نبات، نقل و سکه، تخم مرغ، فندق، گردو و بادام و نان و پنیر و سبزی را میگذارند که البته هر کدام نماد چیزی هستند. علاوه بر اینها شیرینی، میوه، یک ظرف عسل و جا حلقه‌ای هم از عناصر مهم سفره های عقد میباشد. البته خنچه نان و اسپند، کله قند و تور قند ساییدن را هم نباید از لیست وسایل سفره عقد فراموش کرد. ما در این مقاله میخواهیم به بررسی تفاوت های این دو سبک از سفره های عقد بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

باغ عروسی | باغ عکاسی

تفاوت سفره عقد مدرن و سنتی

در این قسمت از راهنمای انتخاب سفره عقد میخواهیم ویژگی های سفره عقد مدرن و سفره عقد سنتی را بررسی کنیم.

مشخصات سفره‌ عقد سنتی

برای اینکه بتوانید یک سفره عقد سنتی داشته باشید، باید سعی کنید تا از ظرف های سنتی استفاده کنید. ظرف های سنتی همان ظرف های نقره، سفال و یا مسی هستند که بیننده با دیدن آن به گذشته میرود. عناصر اصلی سفره عقد های سنتی حنا، برنج و گندم هستند. از مشخصات مهم سفره عقد های سنتی این است که تمامی عناصر و لوازم سفره را نباید با اختلاف بالا از هم چید و باید در بیشتر مواقع آنها را هم سطح چید. اگر که میخواهید از پارچه در سفره عقد خود استفاده کنید باید از پارچه‌ های ترمه یا سوزن‌ دوزی شده بهره ببرید. این پارچه ها زیبایی خاصی را به فضای عقد شما خواهد داد. نکته مهم دیگر انتخاب رنگ است. در سفره هایی که قرار است سبک سنتی داشته باشند باید بیشتر از رنگ های فیروزه ای، قرمز، کرم و یا قهوه ای استفاده کرد. در بین وسایل های سفره عقد، دیوان حافظ باید بدرخشد.

مشخصات سفره عقد مدرن

امروزه بیشتر جوانان به دنبال سفره عقد مدرن هستند. در این سبک از سفره عقد، اصلی ترین اجزای آن آب و آینه است و در طراحی هم بیشتر از شمع و گل استفاده می کنند. برای کف این سفره دو مدل طراحی انجام میشود. یکی این است که کف سفره را با یک اینه و یا با تکه های آینه با فاصله از هم می پوشانند و یا به جای آینه از حریر، ساتن و یا تور سفید استفاده می کنند. در سفره عقد های مدرن همیشه از دو رنگ سفید و سبز استفاده می کنند و در بعضی مواقع هم میتوان رنگ های مکمل دیگر نیز اضافه کرد. در این سبک هم مانند سبک سنتی اختلاف سطح کم است اما به جای ظرف های سنتی از ظروف کریستالی برای ریختن اب در آن استفاده می کنند و داخل آنها یک سیب و یا شمع قرار میدهند.

آتلیه عکاسی و فیلمبرداری

راهنمای انتخاب سفره عقد

عناصر مهم در سفره های عقد

برای راهنمای انتخاب سفره عقد بهتر است تا با یک سری نکات درمورد عناصر اصلی سفره های عقد آشنا شوید.

انتخاب سفره: انتخاب سفره بستگی به این دارد که میخواهید از چه سبکی استفاده کنید. در سبک های سنتی همانطور که گفته شد باید از پارچه های ترمه و یا قلم کار استفاده کنید. برای سفره عقد های مدرن هم میتوانید از تور های رنگی و یا پارچه های دانتل برای تزیین استفاده کنید.

انتخاب ظروف: برای انتخاب ظروف هم باید سبک چیدمان سفره خود را بسنجید. برای سفره های سنتی از ظروف سفالی و یا فلزی و در سفره های مدرن از ظروف شیشه ای مانند کریستال و یا ظرف های گیلاسی بیشتر استفاده میکنند.

قرآن و رحل: بنا به اندازه ای که قرآن دارد، رحل زیبا آماده کنید و آن را به نشانه ی احترام و تقدس در بالای سفره عقد خود بگذارید.
استفاده از گلاب: در سفره عقد های سنتی معمولا گلاب را در یک گلاب پاش سفالی میریزند و اما شما دوست دارید تا یک سفره عقد مدرن داشته باشید، میتوانید از گلاب پاش های شیشه ای استفاده کنید.

استفاده از نبات: برای اینکه سفره عقد زیبا و دلنشینی داشته باشید، از نبات های سفید و یا زعفرانی استفاده کنید. میتوانید حتی ترمیب این دو را هم در یک قرار دهید تا شکیل تر شود.

نان و پنیر و سبزی: این مورد یکی از موارد دلخواه است و شما هم می توانید در صورت تمایل، نان و پنیر و سبزی را به شکلی زیبا تزیین کنید و روی سفره ی عقد خود بچینید.

– میوه سفره عقد: در ظرف میوه میتوان از هر نوع میوه ای استفاده کرد. در سفره عقد های سنتی بیشتر از انار و سیب بهره میبرند و در سفره های مدرن هم از انواع میوه علی الخصوص موز و اناناس می گذراند.

– عسل سفره عقد: ظرف عسلی که انتخای میکنید باید کوچک و سبک باشد. برای زیبا تر دیده شدن میتوانید چند گل نرگس را بر روی عسل قرار دهید.

– کله قند سفره عقد: برای کله قند سعی کنید تا از اندازه های کوچک استفاده کنید. میتوانید دور تا دور کله قند را با روبان، تور و یا نوار های ملیله دوزی شده تزیین کنید.